Úvod Alergie na pyly

Alergie na pyly

Alergie je přehnaná reakce organismu na nějaký podnět (alergen). Protože se imunitní systém nepřiměřeným způsobem brání, jde o autoimunitní onemocnění. Alergií je velká spousta, mohou vzniknout kdykoliv během života a prakticky na cokoliv. Je to jedna z nejrozšířenějších chorob. Spektrum projevů je od banální rýmy až po anafylaktický šok a smrt. Jednou z nejčastějších alergií je tzv. polinóza, alergie na pyl.

Co je to alergie na pyl?

Alergie na pyl (polinóza), nebo-li také senná rýma, je onemocnění, kdy se stává alergenem (dráždivým faktorem) pyl různých rostlin Je to jedna z alergií, které neohrožují život, ale dokáží ho člověku pěkně znepříjemnit. Hovoří se o sezónním problému, který výrazně snižuje kvalitu života nemocného, a to v období od jara do pozdního podzimu.

 

Co způsobuje alergii na pyl?

Alergii na pyl způsobují především pyly větroplašných rostlin. Jsou to takové rostliny, které jsou opylovávané vzduchem. Pyly větroplašných rostlin jsou lehké, jsou v obrovském množství a do velkých vzdáleností roznášeny prouděním vzduchu. Patří mezi ně pyly stromů, keřů, trav, obilí, plevelů a bylin, někdy však i plísně či spóry hub. Pylová zrníčka jsou velmi malá, okem nepostřehnutelná.

Z předešlého vyplývá, že je nemožné se jim vyhnout.

Při styku s pylovým zrníčkem, které obsahuje antigeny, dochází většinou ke vdechnutí a styku se sliznicí. Zrníčko při styku s vlhkým prostředím nabobtná a následně praskne. Při tom z něj unikají antigeny. Současně se vylučují enzymy, které narušují povrch sliznice, tím usnadňují průchod antigenů. Alergeny, kterých může být v pylovém zrníčku více, takovýmto způsobem pronikají hlouběji do organismu.

Alergie na pyl může být buď jednodruhá, nemocný je tedy citlivý jen na pyl určité rostliny, nebo vícedruhá, kdy může dojít k alergické reakci na pyly více rostlin (většinou však podobných či příbuzných).

V jakém období se šíří pyl konkrétních rostlin?

  • Jaro (konec února, březen) : dřeviny, např. líska (jehnědy)
  • Jaro a léto (maximum v červnu) :  traviny - psárka, ovsík, psineček, pýr,bojínek,    obiloviny - žito, pšenici, ječmen a oves

keře - jasmín, akát, černý bez, ptačí zob

stromy - vrba, bříza, líska, habr, olše

  • Podzim (do prvních mrazíků) : plevely a byliny - pelyněk, ambrózie, merlík, jitrocel, šťovík



Další informace o alergii najdete na webech Kašel a Zánět průdušek.

Jak se alergie na pyl projevuje?

Alergie na pyl, zjednodušeně nazývána sennou rýmou je mnohem komplikovanější, dalo by se říct multisystémové onemocnění. Jejím projevem není jen rýma. Mezi příznaky patří nepříjemné, až nesnesitelné svědění očí, sliznic v nose a krku, vodnatá nebo naopak ucpávající rýma, kýchání, kašel. Při nedostatečném léčení může dojít na komplikace , které se mohou projevit průduškovým astmatem, ztrátou chuti, čichu nebo zánětem vedlejších nosních dutin.

Diagnostika a léčba alergie na pyl

Při zaznamenání alergických projevů jakéhokoliv typu, je nutné navštívit odborného lékaře, alergologa. Ten pomocí rodinné anamnézy, testů a laboratorním rozborem krve určí o jakou alergii jde, na co je jedinec alergický.

Léčba není jen symptomatická, tedy nepostihuje pouze projevy alergie, i když se při rozvinutí alergie předepisuje, především pro úlevu pacienta. Dalším léčebným postupem je podávání protizánětlivých léků, jde především o prevenci. Při dlouhodobém a pravidelném užívání mohou zabránit projevům alergie nebo je výrazně oslabit. Jednou z velmi účinných metod je léčba vakcínami (hyposenzibilace). Pacientovi je formou kapek či injekcí podáváno určité množství upraveného alergenu, které se postupně zvyšuje. Organizmus si zvolna na alergen zvyká a naučí se jej tolerovat. Účinnost této metody, která je dlouhodobá, je kolem 80%. Záleží však na dobré spolupráci a zodpovědném přístupu pacienta.

TIP : Podívejte se na další články o zdraví a nemocech : Paradentóza, Dráždivý kašel a Slepé střevo.

 

 

Alternativní léčba alergie na pyl

 

Příkladem alternativní léčby alergie na pyl je homeopatie. Homeopat předepíše určité léky, které mohou pomoci, jak ke zmírnění alergických projevů, tak i k prevenci. Dalšími možnostmi, které se nabízí je pobývání v solné jeskyni, či inhalace solných dýmek. Doplňky stravy, zvláště bylinné směsi apod. by měly být vždy konzultovány s alergologem.

Životní styl při alergii na pyl

Velmi mnoho pro své zdraví a kvalitu života může udělat pacient sám. Musí se s alergií tzv. naučit žít, upravit svůj životní styl. Mezi hlavní zásady patří:

 

  • Omezit vycházky za slunných a větrných dní. Vhodnější doba je po dešti, kdy se v ovzduší alergenů nachází výrazně méně.
  • Používat pylové filtry (sítě) v oknech aut i doma (k sehnání na internetu). V žádném případě se nedoporučuje jízda v autě se staženými okénky.
  • Nevětrat doma ani na pracovišti v poledne, je to doba, kdy je v ovzduší největší koncentrace pylů.
  • Používat čističky vzduchu v domácím prostředí, příp. na pracovišti (v kanceláři). Jsou účinné, zachytí pyl i prach.
  • Vyhýbat se zaprášenému prostředí, pobytu v zahradách či přírodě, kde kvetou rostliny. Z domácích úklidů (utírání prachu, vysávání) a práce na zahradě je lépe se tzv. ulít. Při nezbytnosti použít masku přes nos a ústa, částečně chrání.
  • Často si mýt vlasy, zachycuje se v nich spousta alergenů, dbát na větrání a čistotu oblečení, povlečení i peřin.
  • V domácnosti omezit vybavení ve kterém by se mohly pyly či jiné alergeny zachytit (koberce, leskyma, potahy apod.).
  • Obejít se bez domácích mazlíčků, případně je často kartáčovat a koupat.
  • Nesekat trávu!
  • V pylové sezóně nekempovat, venku negrilovat, nepořádat pikniky. Dovolené je lépe lokalizovat u vodních ploch, v horách či u moře.
  • Dávat si pozor na konzumaci některých potravin, medu, bylinných sirupů, čajů, koření.
  • Při pořizování květin domů, či do zahrad je třeba brát ohled na to, jak kvetou a kolik produkují pylu.
  • Nosit u sebe antihystaminika, případně inhalátor.

Závěr

Život s alergií je komplikovanější, ale dá se na něj zvyknout. Na každém jedinci je, aby se zodpovědně léčil, využil všech dostupných možností a upravil svůj životní styl. Musí se smířit i s tím, že některé věci si bude muset v životě odpustit. Za zmírnění potíží to však určitě stojí.


Diskuse (2 komentáře)

Svaťka, (11. 05. 2017 11:13) Reagovat
No, tak na konci článku jsou moc pěkné rady, co nedělat při alergii...:/ To chych v létě nemohla dělat vůbec nic :/ A nějakou dobu to tak i bylo... Teď jsem začala užívat kapky Allergodil a zatím musím teda říct, že je mi fajn :) I kempovat můžu ;)
Šárka, (10. 06. 2017 09:11) Reagovat
Jj, Svaťka má pravdu...tady podle toho článku to vypadá, že alergici nesmí nic :D ale s vhodnýma lékama se to dá zvládnout :)
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Alergie-na-pyl.cz
Kontakty